خانه » پارتیشن » ۱۰۱روش برای دیزاین دیوارهای داخلی

۱۰۱روش برای دیزاین دیوارهای داخلی

درباره ی پارتیشن بیشتر بدانیم

مهمترین عملکرد دیوارها، جداسازی کامل یا تقریبی فضاهای مختلف از یکدیگر است. این عملکرد که در نوع خودش بسیار ساده و با کاربردی از پیش تعیین شده است، در محیط‌های مسکونی، اداری و دیگر فضاها می‌تواند نقش مهمی را در دکوراسیون ایفا کند. با تقسیم فضا از طریق دیوارها و دیوارکشی بین مقاطع مختلف کاری، می‌توانید فضایی با چند کاربری طراحی کنید. در سیستم طراحی سنتی، چه در منازل و چه در محیط‌های کاری و اداری، هر فضا به‌وسیله چهار دیوار محصور و فعالیت‌ها در داخل چهار دیواری‌ها انجام می شود. در عصر حاضر با تغییراتی که در سبک زندگی و تکنولوژی روز و به تبع آن در اندازه و مساحت فضاها ایجاد شده، تعریف چارچوب فعالیت‌ها نیز تغییر کرده است. امروزه تقسیم فضا به‌صورتی انجام می‌شود که جریان سیال انرژی و سبک معماری و طراحی داخلی در کل مجموعه، قابل حرکت و رویت باشد و وحدت طراحی فضا به‌وسیله دیوارهای بلند جدا کننده، از بین نرفته است. این‌گونه تقسیم‌بندی، به ویژه در سیستم‌های اداری که مجزا هستند اما اشراف مدیریت به کل سیستم وجود دارد، تقسیم‌بندی شناور نامیده می‌شوند و نوع جداسازی را پارتیشن‌بندی شناور می‌نامند.

پارتیشن(partition) به معنی جداسازی و قسمت‌بندی است. در دهه‌های گذشته این پارتیشن‌ ها که اغلب از چوب ساخته می‌شدند به صورت مجموعه‌ای بلند تا سقف امتداد می‌یافتند و در نهایت، طبقات آن، فضایی برای قرار دادن اشیاء تزئینی که از دو سو قابل رویت بودند به‌شمار می‌رفت. این جداکننده ها اغلب در میان دو فضای پذیرایی و نشیمن تعبیه می شدند.

برای ایجاد پارتیشن در فضا، پلان فضای مذکور را ترسیم کنید، مقیاس را در اندازه و محل قرارگیری پارتیشن مدنظر قرار دهید؛ پس از بررسی سیرکولاسیون (محدوده تردد و رفت و آمد) در پلان و تطبیق اندازه پارتیشن با متراژ فضا و تصمیماتی درباره رنگ و فرم آن، می‌توانید پارتیشن‌ را در فضا اجرا کنید.

می‌توانید پارتیشن‌ را در فضاهای مسکونی برای کاربری‌های زیر استفاده کنید:

  • جداسازی فضای ورودی از فضاهای دیگر
  • جدا‌سازی فضای هال و پذیرایی
  • جدا‌سازی پذیرایی از غذا خوری
  • پنهان کردن قسمت‌های قناس فضا، ستون‌های قرار‌گرفته در مرکز یا فضاهایی با دیوار کج
  • برای فضاسازی در اتاق خواب‌های بزرگ و تبدیل آن به دو اتاق تو در تو مثلا اتاق کار و فضای کار یا قسمت خواب و فضای تعویض لباس و…..

امروزه انواع متنوع و متعددی از پارتیشن در بازار موجود است که مانند دیوار، نقش جدا کننده را در فضا ایفا می‌کند و از طرفی به‌علت تنوع در فرم، اندازه، نوع کاربری، متریال، رنگ، بافت و …، عنصری کامل کننده در طراحی فضا به شمار می‌آید. استفاده از پارتیشن‌بندی در فضاهای مسکونی علاوه بر کاربرد، جنبه دکوراتیو نیز دارد. مخصوصا در فضاهایی با متراژ کم، نوع پارتیشن نباید باعث کوچک شدن فضا شود. پارتیشن‌ها یا جدا کننده‌ها می‌توانند با ارتفاع بسیار کوتاه نصب شوند. در این حالت به‌صورت دیوارک عمل کرده و معمولا در محیط‌های یکپارچه مانند هال و پذیرایی برای جداسازی دو فضا به‌کار می‌روند.

نوع کوتاه پارتیشن که روی زمین قرار می‌گیرد مانند پانل‌ها، معمولا ثابت نصب می‌شوند، اما نوع متحرک آنها مناسب‌تر ‌هستند زیرا می‌توانید محل قرارگیری آن را با تغییر چیدمان تغییر دهید. از سطح روی این پارتیشن‌ها می‌توانید به‌ عنوان محلی برای قرار دادن المان‌های تزئینی استفاده کنید. این‌گونه پارتیشن‌ها معمولا دو سویه طراحی و ساخته می‌شوند و می‌توانند برای هر دو سمت فضا جنبه دکوراتیو داشته باشند.

اتاقک کار من

از آنجا که بیشتر ساعات روز خود را در محل کار و در اتاقی کوچک به سر میبرید ، لازم است آن را مانند خانه خود تزیین کنید.

توصیه های زیر می تواند در دکوراسیون اتاق کار ، راه گشای شما باشد .

طرح رنگی

طرحی رنگی برای فضای کار خود انتخاب کنید . کار را با انتخاب رنگ اصلی غالب و رنگی فرعی شروع کنید.

به طور مثال، رنگ قرمز را به عنوان رنگ اصلی غالب و رنگ بنفش را به عنوان رنگ فرعی انتخاب کنید. بهتر است که دفتر خود را با وسایلی به رنگ قرمز تزیین کنید. به عنوان مثال می توانید از لیوان قهوه خوری قرمز ، فایل های قرمز ، جاکتابی قرمز ، دستگاه پانچ یا پوشه های قرمز استفاده کنید. برای رنگ فرعی نیز می توانید لوازم کوچک تر دفتر از جمله خودکار ، گیره کاغذی و ماشین دوخت (منگنه) را به رنگ بنفش بکار ببرید. سعی کنید از لوازمی استفاده کنید که هر دو رنگ اصلی و فرعی را با هم داشته باشد. قاب عکسی قرمز با راه های بنفش ، نقاشی کوچک که در ان از رنگهای قرمز و بنفش به تناسب استفاده شده باشد یا حتی زیر لیوانی با گلهای بنفش ، نمونه هایی از این ترکیب است.

زمان طولانی برای خرید لوازم دفتر هدر ندهید

شما میتوانید با استفاده از کاتالوگ های لوازم دفتری , فروشگاههای بزرگ لوازم دفتری و نیز از طریق آنلاین ، وسایل مورد نیاز خود را پیدا کنید در حال حاضر بسیاری از فروشگاه های مبلمان ، مبلمان دفتری نیز دارند. وسایلی را انتخاب کنید که با سبک کار شما نیز هماهنگ باشد.

گیاه سبز

گلدانی از گیاهان همیشه سبز می تواند روحیه شما را هنگام کار بالا ببرد و رنگ سبز زنده را به فضای کار شما وارد کند.

نطم و ساماندهی

بهترین کاری برای تزیین دفتر خود میتوانیید انجام دهید ، منظم نگه داشتن آن است . به روشهای خلاقانه برای سازماندهی محیط کار فکر کنید اما سعی کنید که بیشتر سطح میز کار شما خالی بماند .

لبه بالایی پارتیشن ها

اگر در اتاقکی مشغول به کار که با پارتیشن از دیگر فضاها جدا شده است ، به فکر تزیین سطح رویی این پارتیشن باشید . این کار را می توانید با گیاهان سبز ، آویزهای تزیینی و …. انجام دهید .

نور پردازی

منبع نوری که برای فضای خود در نظر میگیرید چه عمودی ، چه افقی یا نقطه ای باید به صورت رشته ای و باریک باشد تا برای کار دیگران مزاحمت ایجاد نکند . رنگ نور انتخابی را میتوانید به صورت فصلی عوض کنید . رنگ نارنجی و قرمز برای فصل پاییز و زمستان ، رنگ صورتی و سبز برای بهار و آبی برای تابستان ، انتخابی مناسب است .

استاندارد اتاق کنفرانس

اتاق کنفرانس فضایی حرفه ای و با نظم است که بیشتر جلسات کاری شرکت ها در آن انجام شده ، تصمیماتی مهم در آن گرفته می شود . از این رو میز و صندلی که در این فضا به کار می رود باید استاندارد باشد و راحتی کامل را برای افرادی که از آن استفاده میکنند فراهم کند .

دیوار های این اتاق باید در برابر صوت عایق باشند تا سر وصدای فضای بیرون مزاحمتی برای داخل اتاق ایجاد نکند . پیش از انتخاب میز و صندلی ، ابعاد فضارا ، اندازه گیری و از شلوغ کردن فضا با صندلی های اضافه اجتناب کنید .

لوازم مورد نیاز برای تجهیز اتاق کنفرانس :

صفحه نمایش و ویدئو پروژکتور ، نور پردازی مناسب ، میکروفن و بلند گو ، تجهیزات اتصال به اینترنت اف آی – دبلیو آی ، دوربین وب .

می توانید از میزی مستطیل شکل برای قرار دادن نوشیدنی ها ، جزوه ها و…… کنار استفاده کنید . میزهای کنفرانس در ابعاد و شکل های مختلف موجود هستند . برای تعیین فضای مورد نیاز رفت و آمد در اطراف میز باید استانداردهایی را در نطر داشت . دیاگرام میزهای کنفرانس با مقطع دایره و مربع آورده شده است . استاندارد های آورده شده را می توانید برای هر نوع میزی در نظر گرفت .

جنبه های  تزئینی پارتیشن های امروزی

آکواریوم نیز می‌تواند به عنوان پارتیشن استفاده شود، فقط به این نکته توجه کنید که آکواریوم زمانی می‌تواند به عنوان پارتیشن استفاده شود که از دو طرف دید داشته باشد. بهترین و مطلوب‌ترین حالت قرار دادن آکواریوم در محیط به نحوی است که از چند جهت قابل رویت باشد. در این حالت جلوی نور محیط را نگرفته و فضا بسته نمی‌شود.
پارتیشن‌ها به‌دلیل داشتن طبقات و فرم توخالی خود، عبور دهنده نور نیز هستند، اما با تعبیه نورهای نقطه‌ای نیز می‌توانند به عنوان یک عنصر دکوراتیو در فضا عمل کنند. این نورپردازی را می‌توانید در طبقات یا قسمت بالا و تاج پارتیشن جانمایی کنید.

در قسمت‌هایی از فضا همانند جان‌پناه پله‌ها، پارتیشن‌ها می‌توانند هم نقش جان‌پناه را ایفا کنند و هم فضا را از حالت بسته بودن درآورند. این تقسیم‌بندی‌ها در اتاق کودک نیزبه‌دلیل فراهم آوردن فضایی جهت قرار دادن وسایل بازی کودک می‌تواند بسیار کارآمد بوده و فضایی دوست‌داشتنی برای کودک خردسال شما به وجود آورد. توجه به ایمنی در اجرای پارتیشن اتاق کودک بسیار مهم است.

در طراحی پارتیشن‌های امروزی به فرم نیز بسیار توجه می‌شود، مثلا می‌توانید از گره چینی، منبت‌کاری و دیگر هنرهای تزئینی برای قسمت‌هایی از پارتیشن استفاده کنید. در طراحی پارتیشن‌ها، به‌غیر از چوب، می‌توانید از تلفیق چوب یا MDF و فلزاتی نظیر آلومینیوم یا تلفیق شیشه و چوب بهره گیرید.

تنوع در مواد این امکان را به طراح می‌دهد تا طرح‌های متنوع و متفاوتی را جهت مصارف گوناگون پدید آورد. یکی دیگر از ابداعاتی که امروزه در طراحی پارتیشن‌ها از طریق طراحان به‌کار می‌رود، صلب و یکسره نگاه نکردن به آن است. به‌گونه‌ای که پارتیشن‌های امروزی از اجزای مجزایی همچون باکس‌ها و طبقات کوچک و بزرگ چوبی و شیشه‌ای تشکیل شده است که به‌ شکل‌های متفاوت و متنوع بر روی قید یا داربست فلزی یا چوبی مونتاژ می شوند و به مجموعه حالتی پویا و متنوع می‌دهند.

نوع دیگر پارتیشن که می‌توان از آن نام برد، جدا کننده‌هایی هستند که به‌صورت صفحات و دیوارک‌هایی نه از زمین بلکه از سقف آویخته شده وبدون اشغال فضایی از کف، دو قسمت را به‌صورت بصری و مجازی از یکدیگر جدا می‌کنند. این نوع تقسیم فضا در محیط‌های کاری استفاده بیشتری دارد.

در محیط‌های اداری قسمت‌هایی که فعالیت مشخصی در آن انجام می‌گیرد توسط پارتیشن‌های چوبی و شیشه‌ای که می‌تواند از نوع سندبلاست باشد و روی زمین پیچ شود، از یکدیگر جدا می‌شوند.

پارتیشن‌ها می‌توانند در حالت‌هایی به‌صورت یکسره عمل کنند و دو دیوار روبه‌روی هم را به یکدیگر متصل کنند. در این حالت، یک فضا به طور کامل به‌وسیله این تقسیم‌کننده جدا می‌شود و حالت مستقلی به خود می‌گیرد. بدیهی است که وجود بازشویی مانند در، برای رفت و آمد نیاز است.