خانه » پارتیشن » پارتیشن‌ها یا جداکننده‌های فضایی

پارتیشن‌ها یا جداکننده‌های فضایی

تعریف پارتیشن

پارتیشن‌ها معمولا به ۲ منظور استفاده می‌شوند: جداسازی بصری فضا و جداسازی کاربردی آن. معمولا تصویری که در ذهن ما از پارتیشن‌ها وجود دارد، آن چیزی است که معمولا در اداره‌ها برای جداسازی دفترها و در اماکن عمومی مانند رستوران‌ها دیده می‌شود ولی این جداکننده‌ها با شکل‌ها و جنس‌های متفاوت، می‌توانند گزینه‌های بسیار مناسبی برای حل مشکلات خانه‌های امروزی به خصوص خانه‌های کوچک باشند.

امروزه در بسیاری از واحدهای آپارتمانی، فضایی به عنوان ورودی وجود ندارد که حاصل محدودیت‌ها یا بی‌توجهی طراح معمار است. تعریف نشدن این فضا به عنوان کفش‌کن و رختکن، باعث انتقال آلودگی‌ها به فضاهای اصلی می‌شود و از آن مهم‌تر، نبود حریم میان فضاهای داخلی خانه و فضاهای مشاع، باعث می‌شود که با هر زنگ ناگهانی، افراد خانواده به جز کسی که باید جوابگوی فرد ناشناس باشد، به گوشه و کنار خانه متواری شوند! یک پارتیشن مناسب و زیبا به عنوان تزئین داخلی، می‌تواند این حریم بصری را به وجود آورد.

مشکل دیگری که بسیاری از آپارتمان‌نشین‌ها از آن شکایت دارند، در معرض دید بودن در سرویس بهداشتی و حمام است که گاه باعث آزار مهمان و صاحبخانه می‌شود. یک پارتیشن متناسب با فضای خانه، می‌تواند به راحتی پیش‌ورودی این فضاها را تعریف کند.

یک جداکننده تزئینی متحرک برای ایجاد یک اتاق کار کوچک و فضای مناسب برای میز تحریر یا رایانه‌ای که به دلیل کوچک بودن اتاق خواب در هال مانده یا متعلق به کودکی است که می‌خواهید در طول روز جلوی دیدتان باشد، مناسب است و در مواقع لازم می‌توانید هر آنچه را که می‌خواهید از دید خارج کنید.

انواع پارتیشن‌ها

پارتیشن‌های آماده در اندازه‌ها، شکل‌ها و اجناس مختلف در بازار یافت می‌شوند اما آنچه برای استفاده خانگی مناسب است، باید به نحوی قابل تنظیم باشد یا به‌صورت سفارشی برای مکان مورد نظر ساخته شود.

پارتیشن‌های چوبی که به صورت متحرک و لولایی یا ثابت با کاربری‌هایی مانند کتابخانه و دکور استفاده می‌شوند.

پارتیشن‌های فرفورژه که معمولا به دلیل وزن زیاد، ثابت استفاده می‌شوند. این نوع در حالت عادی فقط دید را محدود می‌کند و برای کامل کردن آن می‌توان از ترکیب پلاستیک‌های فشرده رنگی، پارچه وحتی گیاهان زنده استفاده کرد.

در سال‌های اخیر از انواع رنگی پلکسی یا صفحات پلاستیک‌های فشرده با چهارچوب‌ها و تقسیم‌کننده‌های آلومینیومی برای ساخت پارتیشن‌های سبک کمک گرفته شده است.

اگر کمی پیشتر رویم، انواع ریخته‌گری آن را با طرح‌های گرافیکی خاص از جنس‌های پلاستیکی و فایبر گلاس خواهیم یافت.

چطور محصول مناسب پیدا کنیم؟

برای گام نخست، اندازه دلخواه و مورد نیاز خود را در طول و ارتفاع مشخص کنید.

پیشنهاد ما برای کاربری خانگی، انواع متحرک پارتیشن‌های چوبی است. چوب به دلیل آنکه ماده‌ای طبیعی است، انرژی‌های درونی مثبتی دارد. علاوه بر آن، با سایر اثاث چوبی منزل نیز هماهنگ است. نکته دیگر آنکه این محصولات با توجه به ظرافت‌ها و جنس چوب به‌کارگرفته شده در قیمت‌های متفاوت در دسترس هستند.

اگر به دنبال یک اثر صنایع دستی با کنده‌کاری و کارهای تزئینی مانند فلزکاری هستید، در مراکز فروش محصولات چوبی مانند یافت‌آباد و دلاوران و در مغازه‌های لوکس‌فروشی در پی‌اش باشید و البته در انتظار قیمت‌های میلیونی برای یک پارتیشن سه لنگه با طول ۱/۲ و ارتفاع ۲ متر باشید. برخی از آنها را نیز می‌توان در مغازه‌هایی که محصولات ساخت هند و پاکستان را می‌فروشند، یافت.

اما اگر یک محصول کاربردی و ارزان مد نظر شماست، حتما سری به پل چوبی بزنید. مغازه‌های فروش انواع حصیر و صنایع چوبی کوچک، از دهانه ایستگاه مترو «دروازه شمیران» به سمت شمال تا خیابان انقلاب در دو سوی خیابان قرار دارند که پارتیشن‌های سبک با ترکیب چوب و حصیر با قیمت‌های مناسب چند ۱۰ هزار تومانی و قابل انتخاب در هر طرح و اندازه‌ای را به شما ارائه می‌دهند. حتی می‌توانید چارچوب مورد نظر را سفارش دهید و داخل آن را با هر جنس مناسبی آرایش دهید.

پارتیشن بامبویی را خودتان بسازید.

به‌عنوان یک ماده نسبتا ارزان، متفاوت و زیبا برای پرکردن چارچوب پارتیشن می‌توانید از چوب‌های بامبو استفاده کنید.

در چند سال اخیر نگهداری از گیاه سبز بامبو بسیار متداول شده است اما استفاده از گیاه بامبو گستره وسیع‌تری دارد. از این گیاه به عنوان یک ماده بسیار مقاوم که حاصل ساختار پره‌ای داخل بدنه نی مانند آن است، برای ساخت انواع مبلمان خانه، اسکلت خانه‌ها، سایه‌بان‌ها و… استفاده می‌شود. مقطع دایره‌ای بامبو اندازه‌های متنوعی دارد. شما می‌توانید چوب بامبو را از باغ گل و گیاه محلاتی به صورت شاخه‌ای با ارتفاع‌ها و مقاطع مختلف تهیه کنید و با بست‌های فلزی لوله یا نخ‌های مقاوم مانند نخ قلاب بافی با ترکیب‌های مختلف افقی یا عمودی به‌هم ببندید و قاب پارتیشن خود را تکمیل کنید.